Jak ominąć podatek Belki – lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek

Od 2001r. został wprowadzony tak zwany podatek Belki, czyli podatek od oszczędności. Obecnie wynosi on 19% i jest naliczany od wszystkich pieniędzy, które zarobimy na lokatach bankowych, funduszach inwestycyjnych czy obligacjach, lokując w nie nasze oszczędności. Warto jednak wiedzieć, że podatek Belki da się legalnie obejść – jednym ze sposobów jest zastąpienie tradycyjnej lokaty bankowej lokatą z dzienną kapitalizacją odsetek, tak zwaną lokatą antypodatkową.

Zacznijmy od przypomnienia, że na lokacie zarobimy realne pieniądze tylko i wyłącznie wtedy, gdy jej oprocentowanie będzie wyższe przynajmniej o 20% od aktualnej stopy inflacji. W tej chwili poziom inflacji w Polsce jest, na niekorzyść inwestorów, wysoki (około 5%). Jednakże Narodowy Bank Polski zapowiada, że niedługo sytuacja zacznie się poprawiać i inflacja w najbliższym czasie wróci do poziomu 1,5-3,5%. Gdyby tak się jednak nie stało banki zostaną zmuszone do podwyższenia oprocentowania lokat, aby nie straciły one na atrakcyjności wśród inwestorów, a tym samym nie pozbawiły banków najcenniejszego dopływu gotówki.

Dzienna kapitalizacja odsetek opiera się na mechanizmie zaokrąglania podatku. Jeśli jednorazowo (w ciągu dnia) odsetki nie przekroczą 2,49 zł, nie trzeba odprowadzać podatku Belki. Oczywiście lokaty dzienne mogą być odnawialne – wtedy i tak zyski nie podlegają opodatkowaniu, np. przy kwocie 10.000zł i oprocentowaniu 3% dziennie nie zapłacimy podatku, nawet, jeżeli założymy lokatę odnawialną codziennie na okres pół roku.

Niestety, od nowego roku 2012 obowiązywać zacznie nowa ordynacja podatkowa, która zlikwiduje korzystne dla inwestorów i banków luki prawne w podatku Belki.  Nie będzie już możliwości tworzenia lokat z dzienną kapitalizacją, godzinowych lub innych pozwalających ominąć zapłacenie podatku. Wszystkie zyski z tych lokat zostaną opodatkowane. Do tego czasu jednak lokata z dzienną kapitalizacją wydaje się być lepszą inwestycją niż lokata tradycyjna, chociaż wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji. Lokata taka będzie opłacać się bowiem tylko wtedy, jeżeli potrzebujemy zainwestować środki krótkoterminowo tzn. do końca tego roku, do póki nie obowiązuje nowa ordynacja podatkowa. W przypadku inwestycji długoterminowych tzn. powyżej 5 miesięcy lepiej wybrać lokatę tradycyjną.

Lokaty z dzienna kapitalizacją odsetek żródło: DGP


Jeśli spodobał Ci się ten wpis mogą również zainteresować Cię:

Zostaw komentarz

Podpowiedź - możesz użyć tych HTML tagów i atrybutów:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>